Yeni Üyelere Özel -%10 Tüm Ürünlerde İndirim!
yeni-uye Kopyalandı!

Tansiyon Aleti Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tansiyon aleti; yaşamsal fonksiyonların sağlıklı olarak yürütülmesini sağlayan kan basıncını ölçen bir araçtır. Kişiden kişiye değişse de küçük ve büyük tansiyonun normal kabul edilen değerleri vardır. Küçük tansiyon 70-90 mmHg, büyük tansiyonun ise 120-130 mmHg arasında olması normal kabul edilir. Önceki dönemlerde sadece sağlık çalışanları tarafından ölçülen bu kan basıncı değeri, günümüzde gelişmiş tansiyon aleti ile her yerde pratikçe ölçülebilir. Bunun yanında tansiyon hastalığının günümüz sağlık problemleri arasında en fazla görülen rahatsızlık olduğu düşünüldüğünde, herkesin evinde bulunması gereken tıbbi bir cihaz olduğu daha iyi anlaşılabilir. Ancak bu cihazın zengin ürün çeşitliliği bazen seçim yaparken zorlayıcı olabilir. 

Eczafarma olarak eczane veya medikal ürün satan mağazalardan tansiyon aleti satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgiler sunacağız. 

Tansiyon Aleti Çeşitleri 

Bir kişinin kan akışındaki basıncı ölçümleyen tansiyon aleti, özellikle tansiyon hastaları tarafından sıklıkla kullanılır. Altta yatan bir nedenden dolayı sürekli tansiyon değişimleri yaşayan bu kişiler ellerinin altında bu aleti muhakkak barındırmak ister. Bunun yanında stres, travma, heyecan ve üzülme kaynaklı geçici tansiyon sorunu yaşama riski de herkeste vardır. İşte bu sebepten dolayı iyi ve doğru ölçüm yapan bir cihazı evde bulundurmak aslında herkes için bir ihtiyaçtır denilebilir. İşte bu ihtiyaçtan kaynaklı farklı markaların ürettiği birçok farklı çeşitte tansiyon cihazı vardır.

Piyasada bulunan tansiyon aleti modelleri; manuel ve otomatik olarak iki ana grubu ayrılabilir. Ayrıca dijital, mekanik ve yarı dijital olarak tasarlanmış farklı modeller bulunur. Bunun yanında şarjlı veya pil ile çalışan ve farklı özelliklerle zenginleştirilen modelleri de vardır. Civalı ve elektronik olarak tasarlanmış bu cihazlar, içine hava dolan manşon gibi aksesuarlar yardımıyla kullanılır. Tüm bu tansiyon ölçme cihazları içerisinde güvenilirliği ile eskiden beri kullanılan civalı modeller, genelde en doğru sonucu verenler olarak bilinir. İşte bu yüzden klinik ve hastane gibi sağlık kuruluşlarında sıklıkla kullanılan bu modellerdir. 

Dijital tansiyon aleti çeşitleri genelde pratik kullanılması ve taşınması ile evlerde sıklıkla kullanılır. Bilek tasarımlı modeller, EKG cihazına eşdeğer doğrulukta bilgi sunabilir. Hafıza özelliğinin olması sayesinde ise birçok ölçüm sonucunu saklar ve değerlendirerek karşılaştırma fırsatı sunar. Otomatik kapanma özelliği sayesinde ise boşuna pil ve şarj harcamaz. Manuel olanlar ise dijitallere göre daha ucuz, kolay ve pratik olmasıyla bilinir. Çalışması için elektrik veya pile ihtiyacının olmamasıyla da bazıları için ilk tercihtir. 

Tansiyon Ölçme Cihazı Aleti Seçerken Püf Noktalar

Farklı özelliklerle donatılan tansiyon aleti modellerinde temel amaç aynıdır; kan basıncının doğru olarak ölçülmesini sağlamaktır. Eczane ve medikal ürün satan mağazalarında birçok çeşidi bulunurken beraberinde fiyat skalası da her bütçeye hitap eder özelliktedir. Çeşitler arasından dijital mi yoksa manuel mi alacağınıza karar verdikten sonra kola veya bileğe takılan cihazlar arasından hangisinin kullanım alışkanlıklarına hitap ettiğine bakarak bir seçim yapılabilir. Ayrıca seçim yaparken şu kriterlere dikkat etmeniz doğru ürün için yol gösterici olabilir; 

  • Tanınmış ve güvenilir markalardan doğruluğu kanıtlanmış modeller tercih edilmelidir. 
  • Kullanım alışkanlıklarına göre dijital ve manuel modeller arasından seçim yapılmalıdır. 
  • Bu ürün için ayrılan bütçeye göre seçim yapılmalıdır.
  • Şayet sürekli yanınızda taşımanız gerekirse hafif, ekran özellikleriyle kolay okunabilen modeller arasında biri seçilmelidir.
  • Kullanım kolaylığı sunan, menüsü kolay anlaşılabilir modeller arasından seçilmelidir.

Şayet kullanıcı çok sık tansiyonunu ölçüyorsa ergonomik olarak konfor sunan modeller de satın almak kullanıcı için her zaman daha caziptir. Dijitallerde ise kalibrasyon yapılarak doğruluğu artırılabilen modeller genelde daha fonksiyoneldir. Bunun yanında her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile geniş ürün yelpazesine yenileri ilave olmaktadır. Ayrıca yenilikleri barındıran modeller arasından birini seçerek trendler takip edilebilirsiniz.

Eczafarma pek çok ihtiyacınız yanında tansiyon aleti modelleri ile de beklentilerinize cevap veren bir online eczanedir. Ürün kategorilerine göz atarak, en doğru sonuçları veren cihazı en iyi fiyatlarla satın alma şansını yakalayabilirsiniz. Böylelikle fonksiyonel olduğu kadar kullanım kolaylığı ile de hayatınızı kolaylaştıran bir tansiyon ölçme cihazı satın alabilir, sağlığını kontrol altında tutabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ayak Bakım Kremi Kullanmanın Püf Noktaları: Sağlıklı Ayaklar için Öneriler

Back to Top

Ürün Arama

Product has been added to your cart
×