Yeni Üyelere Özel -%10 Tüm Ürünlerde İndirim!
yeni-uye Kopyalandı!

Probiyotikler: Sindirim Sistemi Düzenleyicilerin Gücü

Sindirim sistemi düzenleyicisi probiyotikler, bağırsak ve immun sistemin direncini artıran medikal ürünlerdir. Bağırsak sağlığını destekleyerek, beraberinde bağışıklığı da güçlendirirler. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar ile güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın sağlıklı bir sindirim ile ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlara ulaşılmıştır. Bu da probiyotiklere olan ilgiyi arttırmış ve kullanıcı sayısını katlamıştır. Beslenme listesine probiyotikler eklemenin yararları konusundaki bilinç düzeyi ise gün geçtikçe artmaktadır. 

Peki, siz sindirim sistemi düzenleyicisi olan probiyotikler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Yararları nelerdir biliyor musunuz? Eczafarma olarak bu yazımızda probiyotikler ile ilgili detaylar vermeye çalışacağız. 

Probiyotik Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?  

İnsan vücudu çok katmanlı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Kompleks bu yapıdaki tüm sistemler birbiri ile bağlantılıdır. Ve her birinin kendine has çalışma sistemleri vardır. Sindirim sisteminde doğal olarak bulunan probiyotikler, bağırsak dostu bakteri ve mayalardır. Bu sistemin düzenli ve dengeli şekilde çalışmasını sağlarlar. Vücudu enfeksiyonlar ve hastalıklara karşı koruma işlevini yürütürler.

Sindirim sistemi düzenleyici, probiyotikler, doğal olarak bağırsaklarda bulunduğu gibi bazı besinlerde de yer alır. Böylelikle boşaltım ve sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde işlevini yürütmesini sağlarlar. Sayılarının fazla olması sayesinde daha güçlü sindirim ve boşaltım sistemine sahip olunur. Böylelikle bağışıklık sistemini de güçlenmiş olur.

Probiyotiklerin bulunduğu gıdalar arasında şunlar yer alır; 

 • Pırasa,
 • Enginar,
 • Fermente peynir türleri,
 • Kombu çayı,
 • Nar ekşisi,
 • Tarhana,
 • Karahindiba,
 • Boza,
 • Şalgam, 
 • Soğan,
 • Sirke, 
 • Turşu,
 • Ayran,
 • Yoğurt
 • Kefir, 
 • Buğday,

Sindirim sisteminin iyi çalışması için bağırsak florasının gelişmesini sağlayan dost bakterilerin sayısı her zaman yeterli olmayabilir. Çünkü bazı sebeplerden dolayı bağırsaklardaki zararlı bakteri sayısı artar. Dolayısıyla dost bakteriler yeterli kalmaz. İşte bu dönemlerde eczane veya medikal ürün satan mağazalardan probiyotik takviyeleri satın alınarak kullanabilirsiniz. Ancak kullanım için bir uzmandan yardım alınması ve ürünün kaliteli olması önerilir.

Probiyotiklerin Yararları Nelerdir?

Yararlarını fermente gıdalar ile gösteren probiyotiklerin bağırsak sistemine bilinen birçok yararı vardır. Bu yararları sıralamak gerekirse; 

Metabolizmanın hızlanmasını sağlar, 

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Beraberinde kişinin hem mental hem de fiziksel olarak daha iyi hissetmesinde rol oynar.

Zararlı bakterileri tedavi etmek için kullanılan ilaç ve yöntemler faydalı bakterileri de öldürebilir. Bu durumda probiyotikler yararlı bakteri sayısını artırmış olur. 

Sindirim sistemi düzenleyicisi probiyotikler vücudun sağlıklı çalışması için gereken mineral ve vitamin emiliminin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlar. 

İshal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının oluşmasını önler. 

Kanser hücreleri ile mücadele eder. 

Alerjik reaksiyonlara karşı vücudun direncini artırır.

İlaçların parçalanmasını ve emilimine destek verir. 

Vücuttaki iltihaplanmayı kontrol altına alır. 

Yukarıda da değindiğimiz gibi bağırsaklardaki yararlı bakteri sayısı farklı nedenlerle azalabilir. İşte böyle bir durumda sindirim sistemi tam işlevini yerine getiremez. İshal veya kabızlık gibi sindirim sistemi bozukluklarına yol açar. Beraberinde ise bağışıklık ve vücudun diğer çalışma sistemlerini olumsuz etkileyerek farklı şikayetlere neden olabilir. İşte bu süreçte probiyotik açıdan zengin besinler ve takviyelerle desteklenmesi gerekir.

Takviyeler, eczane, medikal ürün satış mağazaları ve online alışveriş sitelerinden rahatlıkla temin edilebilir. Bu takviyeler, içeriğindeki özel bileşenler sayesinde bağırsak dostu bakteri sayısını artırır. Beraberinde ise sindirim sisteminin işlevini tam yapması sağlanır. Bunun yanında geliştirilmiş birçok sindirim sistemi düzenleyicisi probiyotikler vardır. Çeşitler arasında yaş ve ihtiyaca yönelik olanlar seçilerek kullanılabilir. Şayet sizde sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız online eczane olan Eczafarma web sitesini ziyaret ederek kaliteli ve etkili probiyotik takviyeleri satın alabilirsiniz. Ürün kategorileri içerisinde yer alan sindirim sistemi düzenleyicisi probiyotikler arasından birini seçerek sindirim sorunundan kurtulabilirsiniz. Dünyaca kabul gören markaların ürünleri güvenle alabilir, pratikçe en etkili çözümlere ulaşabilirsiniz. İkinci beyin olarak anılan bağırsaklarınıza bir iyilik yapın! En güvenilir ve kaliteli bileşenlerden oluşan probiyotikler ile destekleyin!

Back to Top

Ürün Arama

Product has been added to your cart
×