Yeni Üyelere Özel -%10 Tüm Ürünlerde İndirim!
yeni-uye Kopyalandı!

Muhtemelen probiyotik kelimesini duymuşsunuzdur, ancak nedir ve ne işe yaradığı konusunda bir fikriniz var mı? Aslında probiyotikler vücutta doğal olarak bulunan yararlı bakteri ve mikro organizmalardır. Aynı zamanda dışarıdan besin ve takviyelerle de sayısı arttırılabilir. Bu dost organizmalar, vücudun sağlığına katkı sağlayarak birçok hastalıkla savaşmayı destekler. Özellikle de mevsim değişikliği, seyahat ve diyet değişikliği durumlarında alınması gerekir. Bir uzman tavsiyesi doğrultusunda eczane, online ya da medikal ürün satış yerlerinden pratikçe temin edilir olmasıyla ise oldukça avantajlıdır.

Peki, pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan probiyotik hakkında doğru bilgi sahibi misiniz? Bu takviye nedir ve faydaları nelerdir? sorularının cevaplarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Probiyotik Nedir?

Sindirim sisteminde pek çok sayıda bakteri ve mikroorganizma vardır. Bu organizmaların bazı kişiler tarafından zararlı olduğu düşünülür. Ancak aslına bakıldığında pek çok bakteri ve mikroorganizmanın vücuda yararları vardır. Örneğin, bazı bakteriler vücutta vitamin oluşumunda, hastalığa yol açan hücrelerin önlenmesinde veya besinlerin sindirilmesinde yararlıdır. 

İşte probiyotik de sağlıklı bir hayat sürdürmek için gerekli olan bu yararlı organizmalardan biridir. Bağırsak florasının düzenli çalışmasında faydalı organizmalar maya ve bakterilerin kombinasyonudur. Vücut dostu canlı mikroorganizmalar, zararlı bakterileri yok ederek vücut sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını destekler.

Dolayısıyla vücutta yararlı organizmaları çoğaltmanın en ideal yollarından biri, vücut sağlığında büyük bir rol oynayan önemli probiyotik takviyeleri almaktır. Günümüzde eczane, online veya medikal ürün satış merkezlerinde çok sayıda çeşitli türleri vardır. Aynı zamanda bu takviyelerin her biri farklı etkiler oluştururken farklı sorunlara yardımcı olabilir. Bununla birlikte bu ürünler genellikle ilaç olarak değil de gıda sınıfında yer alırlar. Bu nedenle ya gıda takviyesi ya da gıdalara eklenerek alınır.

Probiyotik Ne İşe Yarar? 

Probiyotik mikroorganizmaları, birçok sağlık sorununla başa çıkmaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık riskini en aza indirebilir. Ekstra olarak bu takviye alındığında zararlı bakterilerin çoğalmasını engelleyerek vücudun dengeli ve sağlıklı kalmasında faydalıdır. İyi ve dost bakteri olan bu mikroorganizmalar, mide ve bağırsak florasında bozulan doğal bakteri çoğaltır. Böylelikle yararlı bakterilerin dengesini korumada etkilidir.

İyi bakterilerin asıl görevi vücudumuzun sağlıklı bir dengede olmasına yardımcı olmaktır. Sağlık açısından yararlı bu dost bakteri takviyeleri, zararlı bakterilerin yok edilmesinden yiyeceklerin rahatlıkla sindirilmesine kadar pek çok yararı vardır. Sağlık açısından olumlu etkileri olan ve patojenik olmayan bu mikroorganizmanın sağladığı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yiyeceklerin daha iyi şekilde sindirmede fayda sağlar.
 • Zararlı hücrelerin üremesini engelleyebilirken hastalıkların oluşmasının önüne geçmeyi destekler.
 • Bağırsak içindeki hücreleri destekleyerek yiyecek ve içeceklerden vücuda giren zararlı organizmaların kana karışmasını engeller.
 • Bazı cilt problemlerinde faydalar sağlar.
 • Vücut sistem işleyişini dengede tutar.
 • Laktoz intoleransı, diş eti hastalıkları, bazı enfeksiyonlar, ishal, kabızlık ve çeşitli bağırsak rahatsızlıkları gibi durumların önlemesine yarar sağlar.
 • Sağlık açısından gerekli olan hayati bileşiklerin çoğalmasını sağlar.
 • Vücudun besinlerden yüksek oranda faydalanabilmesi için değerli bileşenleri üretmeye yardımcı olur.
 • Emilim sorunlarını giderir.
 • Mikrop gibi zararlı bakterileri kontrol altına alır.
 • Protein emilimini destekleyerek, egzersizden sonra kas gerginliğinin azalmasına ve vücudun iyileşmesinde faydalıdır.
 • Depresyon veya anksiyete gibi bazı sorunların semptomlarını azaltır.

Tüm bu yararların yanı sıra probiyotik, bağışıklık sistemini destekleyen, sindirim sisteminin sağlığını koruyan ve enflamasyonları yöneten çok önemli bir mikroorganizmadır. Özellikle antibiyotik kullanırken ishal gibi bağırsak rahatsızlıkların bazı semptomları hafifletmesine yardımcı olabilir.Eğer sizde bilinir markalara ait bir probiyotik takviyesine sahip olmak istiyorsanız Eczafarma web sitesini ziyaret etmelisiniz. Kategoriler arasında takviye edici gıda bölümünü gezerek ürünlere göz atabilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünleri kolayca alabilir, güvenli alıveriş keyfini çıkartabilirsiniz. Üstelik dünyaca bilinen markaların ürünlerine en ekonomik fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Anne Sütü Saklama Poşetleriyle Anne ve Bebek İçin Rahatlık

Back to Top

Ürün Arama

Product has been added to your cart
×