Yeni Üyelere Özel -%10 Tüm Ürünlerde İndirim!
yeni-uye Kopyalandı!

Vitamin ve mineraller; vücudun doğal işlevini sağlıklı olarak yürütebilmesi için hayati önem taşır. Bu besinlerin; A, D, E, K, B2, B3, B,6, B12, C vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor, demir, iyot, ve omega3 gibi mineraller olarak birçok çeşidi vardır. Her birinin vücuttaki işlevi ayrı ve çok önemlidir. Yeterli miktarda alınmaları gerek genel sağlık gerekse bağışıklığı güçlendirmek için oldukça değerlidir. Şayet günlük diyetten yeterli miktarda alınamıyorsa takviye edilmesi ise şarttır. Eczane, medikal ürün satış mağazaları veya online olarak satın alınabilen takviyeler ile eksiklik tamamlanabilir. Ancak takviyelerin  uzman tarafından tavsiye edilmesi ve kalite olması oldukça önemli bir konudur.

Bu yazımızda genel sağlık için vitamin ve mineraller neden önemlidir ve satın alırken püf noktalar üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. 

Genel Sağlık İçin Vitamin ve Minerallerin Önemi

Yağda ve suda çözünen olmak üzere 2 türü bulunan vitaminler, normalde günlük diyetle küçük miktarlarda alınması gereken doğal gıda kaynaklarıdır. Bu organik bileşikler vücut tarafından üretilmezler, dolayısıyla beslenme veya takviye olarak alınmaları gerekir. Minerallerde yine aynı şekilde vücutta farklı işlevleri bulunan ve diyetle alınması gereken elementlerdir. Enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunurken, pH ve asit-baz dengesini korur. Ayrıca diş ve kemik sağlığı açısından müthiş değerlidir. Sağlık uzmanlarının tavsiye ettiği miktarlarda diyetlerde almaya özen gösterilmelidir. 

Vitamin ve mineraller gerek beslenme kaynaklarında yeterli bulunmadığında gerekse emilimi ile ilgili bir problem olduğunda vücuda gerekli miktarlarda alınamayabilir. İşte böyle durumda takviye edilmeleri gerekir. Çünkü beden sağlığı kadar ruh sağlığı açısından da önemli olan bu besinler, uygun dozlarda alınmadığında tüm organ sistemleri olumsuz yönde etkilenir. Vitamin eksikliği durumunda görme bozukluğu, aşırı kanamalar, kas kaybı, kemik ağrıları, zihinsel ve fiziksel yorgunluk yanında kas kayıpları gibi şikayetlere neden olur. Mineral eksikliği durumunda ise aşırı kilo alımı veya kilo kaybı, yorgunluk, kas ağrıları, kabızlık, şişkinlik, baş dönmesi, karıncalanma, halsizlik veya uyuşma gibi şikayetler ortaya çıkabilir. İşte bu yüzden vitamin ve mineraller yeteri kadar alınması elzem bir ihtiyaçtır. 

Takviye Satın Alırken Püf Noktalar

Vitamin ve mineraller çoğunlukla yan etkileri düşük olmasıyla güvenli kabul edilen takviyelerdir. Fakat bu durum uygun dozlarda alındığında geçerlidir. Vitaminlerin suda eriyen türlerinin yüksek miktarlarda alındığında zararlarına yönelik bir kanıt yoktur. Fazla alınan miktarının idrar ile dışarı atıldığı bilinir. Bunun yanında nisain ve A vitamini gibi yağda çözünen vitamin formları şayet doğru alınmazsa karaciğerde birikerek toksisiteye neden olabilir. Bu yüzden her halükârda  uzmanlar tarafından belirtildiği şekilde ve dozlarda kullanılması en sağlıklı yoldur. 

Vücutta anahtar görevleri olan vitamin ve mineraller seçilirken ayrıca kaliteli bileşenlerden oluşması müthiş değerli bir kriterdir. Bunu da sağlamanın yolu etik olarak üretim yapan bilinir bir markadan alınması ile sağlanabilir. Böylelikle etiket üzerinde yazan bilgilerin doğruluğu sağlanmış olur. Ayrıca günlük alım dozlarına uygun şekilde piyasaya sürülmüş olması, son kullanma tarihi ve ambalajlama şekli de oldukça önemlidir. Bunun yanında birbiri ile uyumlu vitaminlerin alınması yararlarını optimize eder. Tüm bunlar konusunda hassasiyetlere sahip bir eczane veya medikal ürün satan mağazalardan  temin edildiğinde ise tüm kriterler sağlanmış olur. 

Vitamin ve mineraller; metabolizmanın sağlıklı çalışmasındaki rolü göz önüne alındığında günlük diyetteki alımına daha fazla hassasiyet gösterilmesi gereken bir konudur. Dengeli beslenme ile çoğu alınabilir olması yanında bazı durumda bu yeterli olmaz. Yeterli olmaması ayrıca yaş ile ilintili olabilir. Çünkü yaş ilerledikçe ihtiyaç olan vitamin ve mineral miktarı değişebilir. Bu yüzden alınmadan önce uzmandan yardım alınması, güvenilir bir tedarikçiden alınması ve dozlara dikkat edilmesi müthiş değerlidir.

Eğer sizde en bilinen markaların vitamin ve minerallerini satın almak istiyorsanız Eczafarma web sitesini ziyaret edebilir, kategorilere göz atabilirsiniz. Kategoriler içerisinde vitamin ve vitaminler bölümünden ihtiyacınız olanları seçebilir, pratikçe satın alabilirsiniz. Dünyaca etkinliği kanıtlanmış ürünleri satın alabileceğiniz en güvenilir adres! Eczafarma.

Back to Top

Ürün Arama

Product has been added to your cart
×