Yeni Üyelere Özel -%10 Tüm Ürünlerde İndirim!
yeni-uye Kopyalandı!

Ağrıyı Gidermek İçin Sıcak Soğuk Kompres Kullanımının Faydaları

Sıcak soğuk kompress yaralanma ve ağrı tedavisinde en etkili ve pratik tedavi yollardan biridir. Yüzyıllardır uygulanan bu yöntem, tıp teknolojisinin gelişmesi ile birlikte farklı medikal ürünler ile yapılmaktadır. Örneğin sıcak terapi için elektrikli ısıtma yastığı, jel paketi, ısı sargısı ve ısı bantları bunlardan sadece biridir. Bunun yanında soğuk kompress için ise termojeller gibi ürünler geliştirilmiştir. 

Peki, sıcak soğuk kompress nedir ve ne işe yarar? Bu amaçla üretilen kompress ürünlerin yararları nelerdir. Bu yazımızda eczane ve medikal ürün mağazalarında kolayca temin edebileceğiniz kompress medikal ürünler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. 

Sıcak soğuk Kompress Nedir ve Ne İşe yarar? 

Sıcak soğuk kompress ürünleri; vücudun bir bölgesinde oluşan yaralanma, ağrı, sızı ve şişlik gibi şikayetlerin tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş medikal ürünlerdir. Boyun ağrısı, fibromiyalji, sırt ağrısı, romatoid artrit ve osteoartrit gibi sorunların neden olduğu ağrıların tedavisinde etkili bir üründür. Kompress ürünler şikayetlerin bulunduğu bölgeye uygulandığında kan akışının sağlanmasını ve kas sertliğinin azaltılmasını sağlayarak etki gösterir. 

Isı Terapisi 

Ağrı hissedilen vücut bölgesindeki ısıyı artırarak kan dolaşımını hızlandırmak için genelde Isı terapisi uygulanır. Kuru veya buharlı olmak üzere iki çeşitte bu terapi uygulanabilir. Günümüzde özellikle yaygın olarak kullanılan ısı bantlarıdır. Bunun yanında kas sertliği gibi sorunlarda lokal tedavi de etkili bir yöntemdir. Sıcak soğuk kompress uygulamaları arasında ısı terapisi, soğuk terapiye göre uzun süre kullanıldığında daha etkili sonuçlar verir.

Soğuk Terapisi

Kriypterapi olarak da anılan soğuk terapi, şikâyet olan bölgedeki kan akışını azaltarak şişme ve iltihaplanmayı azaltır. O bölgedeki sinir aktivitesini soğuk uygulandığı dönemde azaltır ve ağrıyı hafifletir. Buz masajı, soğutucu spreyler ve jel paketleri şeklinde eczane ve medikal ürün mağazalarından temin edilebilir. 

Söz konusu bu sıcak soğuk kompress ürünleri ağrıların tedavisinde sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alır. Kullanımınn pratik ve ekonomik olması, kullanıcı sayısını artıran faktörler arasındadır. Bazı durumlarda hem ısı hem de soğuk terapi uygulanması ise şikayetlerin daha kısa zamanda iyileşmesini sağlar. Bunun yanında özellikle soğuk kompress yaralanmalarda evde yapılan ilk müdahalenin bir parçasıdır. 

Sıcak Soğuk Kompress Kullanmanın Yararları Nelerdir? 

Evde özellikle küçük yaralanmalarda ve kas ağrılarında sıcak soğuk kompress kullanımı çok yaygındır. Gerektiğinde uzman yardım alana kadar şikayetlerden kurtulmayı sağlar. Bunun yanında romatizma gibi kronik durumlardaki ağrının hafifletilmesinde etkili bir yoldur. Böylelikle bu sorunla yaşayanların rahatlamasına ve yaşam kalitesini yükseltilmesine katkı sağlar. Ancak hangi durumda sıcak hangi durumda soğuk kompres yapılacağını bilmek gerekir. 

Kompress yapılacak medikal ürünler ayrıca migren kaynaklı baş ağrıların azaltılmasında da sıklıkla kullanılır. Bunun yanında adet sancıları, stres kaynaklı gerginliklerin giderilmesi hatta uyku sorunlarından kaynaklı boyun ve sırt ağrılarını da hafifletir. Ayrıca sürekli aynı pozisyonda çalışmak zorunda olanlarda görülen sinir sıkışması ve ağrıların dindirilmesinde de etkilidir. Egzersiz kaynaklı yaralanmalar için de ilk tercih edilen tedavi yollarından biridir. Kompress yapılmasının kullanıcılara sunduğu avantajları sıralamak gerekirse; 

Ağrı ve sızıların dindirilmesi, 

İltihabın azaltılması ve şişliğin indirilmesi, 

Kas sertliğinin tedavisi, 

Kolayca eczane ve medikal ürün satış mağazalarında temin edilebilir olması ile ulaşılabilir bir tedavi şekli olması, 

Küçük yaralanmalarda yarayı iyileştirmesi, 

Uygulamasının kolay olması,

Sağlık riski içermemesi,

Yukarıda da değindiğimiz gibi ağrı ve sızı tedavisinde yaygın olarak kullanılan sıcak soğuk kompress ürünler ile uyku ve hayat kalitesini yükseltebilmek mümkündür. Ancak kaliteli bileşenlerden oluşan ve etkin sonuçlar verecek ürünler kullanılması şarttır. Ayrıca kompress medikal ürünlerin kullanım talimatında yer alan bilgilere uygun kullanılması da önemli bir detaydır.Eğer sizde ağrılarınızı pratikçe ve etkili bir şekilde dindirecek medikal ürünlere ihtiyaç duyuyorsanız Eczafarma web sitesinden sağlık- medikal kategorisine göz atabilirsiniz. Burada yer alan ısı bandı, termo jel, göz için termo bantlardan şikayetinize uygun sıcak soğuk kompress çeşitlerinden birini seçebilirsiniz. En kaliteli ürünleri en iyi fiyatlarla online olarak satın alabilir, ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

Back to Top

Ürün Arama

Product has been added to your cart
×