Yeni Üyelere Özel -%10 Tüm Ürünlerde İndirim!
yeni-uye Kopyalandı!

Ağız Bakımında Diş Fırçası Seçiminin Önemi

Etkili bir ağız bakımı, diş fırçası ile taçlandırılır. Çünkü ağız hijyeninde en etkili adımların başında diş fırçalamak gelir. Bu sayede dişler korunabilir iken, ağız hastalıklarına karşı da etkili bir koruma sağlanmış olur. Ancak ağızda istenilen koruma kalkanını oluşturabilmek için kullanılan diş macunu ve diş fırçasının doğru seçilmesi gerekir. Ayrıca belirtilen diş fırçalama sıklığına da dikkate edilmesi şarttır. Bunun yanında elbette kuru kuru bir diş fırçalama yeterli olmaz. Yanlış beslenme şekli, asitli ve şekerli yiyeceklerin tüketilmesinden de kaçınılması şarttır.

Eczafarma olarak bu yazımızda doğru ağız bakımı, diş fırçası ilişkisi nedir? Diş fırça nasıl seçilmelidir?  Doğru, uygun ve kaliteli diş fırçası kullanmanın önemi üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. 

Doğru Ağız Bakımı, Diş Fırçası Seçimi Arasındaki İlişki Nedir? Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir? 

Ağız bakımı rutininin vazgeçilmezlerinden biri olan diş fırçalama, diş ve diş minesi sağlığı açısından çok değerlidir. İşte piyasada bir sürü farklı marka ve çeşitte diş fırçası bulunmasının altındaki neden de tam olarak budur. Çeşidinin bol olması yüzünden seçim konusunda kararsızlıklar yaşamak mümkündür. Bu kararsızlıktan kurtulmak için öncelikli yapılması gereken ise bir diş hekiminden yardım almaktır. Ağız bakımı, diş fırçası seçiminde ayrıca bazı püf noktalara dikkat etmekte karar aşamasını kolaylaştırır.

Uzmanlara göre diş fırçası seçerken dikkat edilmesi gereken püf noktalar şunlardır; 

  • Diş ve çene yapısı ile diş hassasiyetine göre bir diş fırçası seçimi yapılmalıdır. 
  • Uzman aksini belirtmediği müddetçe diş plaklarına ve minesine zarar vermeyen yumuşaklıkta fırçalar seçilmelidir. 
  • Manevra kabiliyeti yüksek ve tüm ağız bölgesine ulaşabilen küçük başlıklı fırçalar tercih edilmelidir. 
  • Diş fırçasının sapının esnek ve kaymaz olmasına özen gösterilmelidir.
  • Kaliteli ve sağlık riski içermeyen malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Kullanım ve erişim kolaylığı sunduğundan fırça başının dikdörtgen ya da sivri olmasına özen gösterilmelidir. 
  • Fırça kıl uçlarının yuvarlatılmış ve parlak olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Etkin bir ağız bakımı, diş fırçası seçiminde yetişkin ve çocuklar için özel geliştirilmiş modellerden uygun olan tercih edilmelidir.
  • Yanak ve dil temizliği için özel tasarlanmış fırçalar gibi fonksiyonel modeller seçilmelidir.

Etkin ağız bakımı, diş fırçası seçimi kadar doğru şekilde kullanma ile de alakalıdır. Bunun yanında uzmanlara göre fırçanın en az 3 ayda bir değiştirilmesine de özen gösterilmelidir. Ayrıca fırçanın muhafazası konusunda da dikkatli olunmalıdır. Çünkü ıslak kalan fırçalar mantar ve bakteri üretir.

Doğru, Uygun ve Kaliteli Diş Fırçası Kullanmanın Önemi Nedir? 

Yukarıda belirttiğimiz kritere dikkat edilmesi, etkili bir ağız bakımı için gereken diş fırçası seçiminde doğru karar vermeye yardımcı olur. Bu sayede yüksek ağız hijyeni için doğru, uygun ve kaliteli bir ürünü kullanma fırsatı sunar. Neticesinde de doğru ve etkili bir ağız bakımı yapılabilir. Şayet diş fırçası kaliteli olmazsa diş ve hatta genel sağlık açısından riskler oluşturabilir. Bunun yanında çene, ağız ve diş yapısına uygunluğu da oldukça önemlidir. Aksi takdirde hedeflenen hijyen sağlanamaz.

Ağız bakımı, diş fırçası yapısının sert olması ise diş minesini çizer. Her ne kadar sert fırçaların plakları daha iyi temizleyeceği düşünülse de bu yanıltıcıdır. Çünkü sert fırçalar dişler kadar diş etleri içinde zararlıdır. Eğer kullanılırsa zedeleyerek diş kayıplarına neden olabilir. Bunun yanında doğru ve uygun fırça seçilse de uygulama da yanlışlar yapılabilir. Örneğin çok bastırarak fırçalamak diş ve diş etlerini tahriş eder. Bilinmelidir ki; çok bastırmanın etkili ağız bakımı için bir yararı yoktur, hatta zararlıdır. 

Eczafarma kaliteli ve her diş yapısına uygun diş fırçası çeşitleri ile diş bakımınızı ekonomik ve keyifli kılacak bir online eczanedir. Web sitesinden ağız bakımı, diş fırçası konusunda dünyaca ünlü markaların birbirinden özel ürünlerine ulaşabilirsiniz. Ürün kategorileri içerisinde diş macunu çeşitleri, diş fırçaları, arayüz fırçaları, diş beyazlatıcı ve diş protez ürünleri gibi daha birçok ağız bakım ürününe ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olanları en iyi fiyatlarla alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Ağız hijyenine artı değer verdiğini göstermenin zamanı gelmedi mi? Şayet geldiğini düşünüyorsanız sizi Eczafarma web sayfasına bekliyoruz. 

Back to Top

Ürün Arama

Product has been added to your cart
×